Dbaj o swoje oczy

Nie ulega wątpliwości, że oczy to narząd, o który każdy człowiek powinien dbać ze szczególną starannością. Kiedy odmawiają posłuszeństwa, nasze życie staje się o wiele bardziej skomplikowane, a my tracimy wiele przyjemności. Kiedy więc zauważymy jakiekolwiek niepokojące oznaki, które mogą świadczyć o chorobie lub uszkodzeniu narządu wzroku, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza okulisty.

Kiedy wybrać się do okulisty

Okulista powinien skontrolować nasze oczy, kiedy zorientujemy się, że zaczęliśmy mrugać dużo częściej niż do tej pory, a także, kiedy podczas oglądania telewizji, czytania, czy pracy przy komputerze zaczynamy mrużyć powieki. Wizyta u okulisty jest niezbędna również w przypadku, gdy dokuczają nam nawracające stany zapalne spojówek lub powiek. Należy pamiętać o tym, ze choroby oczu bardzo często maja podłoże dziedziczne. jeśli więc w naszej najbliższej rodzinie zanotowano przypadki jaskry lub zaćmy, to powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny. Prawidłowe postępowanie profilaktyczne powinno polegać na corocznej kontroli wzroku przez lekarza. Z wiekiem kondycja oczu również się pogarsza. O wizytach okulistycznych powinny więc pamiętać osoby, które ukończyły czterdzieści lat.

Profilaktyka

Profilaktyczne kontrole wzroku, które wykonuje okulista, pozwalają na wczesnym etapie wykryć wiele chorób, zwłaszcza takich, które w pierwszej fazie rozwoju nie dają w zasadzie żadnych objawów. Tak właśnie dzieje się w przypadku pacjentów cierpiących na jaskrę. Wizyta u okulisty pozwala zdiagnozować tę chorobę w momencie, kiedy chory nie ma jeszcze zawężonego pola widzenia. Najczęściej pacjenci zgłaszają się jednak do lekarza dopiero wtedy, kiedy uszkodzenie gałki ocznej jest już nieodwracalne. Każdy, kogo dotknęło zapalenie spojówek również powinien udać się do okulisty, aby otrzymać antybiotyk. Należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i przestrzegać zaleceń lekarz, ponieważ jest to choroba bardzo niebezpieczna i niezwykle mocno zakaźna. Konsultacji lekarskiej wymagają również zmiany rozrostowe w obrębie gałki ocznej. Nieleczone potrafią one doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym również utraty wzroku.

Wizyta u specjalisty

Wizyta u okulisty to nie tylko podstawowe badanie wzroku. Lekarz może bowiem wykonać szereg dodatkowych badań, niezbędnych w konkretnym przypadku. Ma to miejsce zawsze, gdy coś wzbudzi niepokój lekarza. W zależności od dręczących nas objawów w gabinecie możemy być poddani takim badaniom, jak: badanie dna oka, krzywicy gałki ocznej, ostrości wzroku czy pola widzenia. Kiedy okulista wykona już wszystkie niezbędne badania, posiada on niezbędną wiedzę, aby zaordynować nam odpowiednie leczenie, a w razie potrzeby dobrać idealne dla nas okulary, lu soczewki kontaktowe.

Nie kupuj kota w worku

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie należy kupować „gotowych” okularów bądź soczewek kontaktowych bez konsultacji lekarskiej. Postępowanie takie może bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści. Nawet jeśli wydaje nam się, że po założeniu takich szkieł widzimy lepiej, to okazuje się, że bardzo źle wpływają one na kondycję naszych oczu i pogłębiają istniejące wady. Może się to objawiać m.in. silnymi bólami głowy lub jej zawrotami. Doświadczony lekarz ustali, jakich szkieł potrzebujemy, najczęściej już na pierwszej wizycie. Jedynie w przypadku dzieci może się okazać, że niezbędne jest kolejne spotkanie, ponieważ ich gałka oczna ma dużo większą zdolność akomodacji.