Sportowa emerytura

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – czas na sportową emeryturę.
Półmaraton Ślężański nie jest dla mnie must have – ale zawsze cieszę się gdy staje na jego starcie – w końcu to chyba jedyne zawodu na których startowałem tak wiele razy.

Po sobotnim biegu Strava uświadomiła mi, że już najwyższy czas na sportową emeryturę. Moje wyniki z roku na rok są coraz gorsze, najwyższa pora skończyć z bieganiem.
( startu z 2012 roku brakuje – czas 1:58 – jak na debiut byłem bardziej niż zadowolony )

Ostatnio bardzo często spotykam się z sytuacją, w której zawodnicy amatorzy porównują swoje wyniki bazując na „stravie” bądź innych przypominajkach. Do czego to prowadzi? Jeśli wynik jest lepszy, to mamy dodatkowy bodziec motywacyjny do treningów, jesteśmy dumni z siebie i chwalimy się na FB swoim nowym medalem …. i dobrze –  chwalić się powinniśmy bo dla większości naszych znajomych i tak jesteśmy robotami.

Co jeśli nasz wynik jest gorszy niż rok temu ?
– łapiesz doła
– chcesz zapomnieć o tym starcie
– najlepiej chciałbyś go wykasować z  inernetów aby znajomi nie widzieli wyników
– a co jeśli ktoś spyta co działo się w weekend – jaki weekend? Nic nie wiem nic nie pamiętam

Czy nasze wyniki muszą poprawiać się z roku na rok ? – oczywiście że nie.
Nigdy nie znajdziemy się dwa razy na takim samym etapie przygotowań .
W jednym roku mógł być to wasz start główny, poprzedzony odpowiednią regeneracją, w innym natomiast podeszliśmy do niego z marszu bo takie było zalecenie trenera.
Nie wspominając o okresie przygotowawczym, który mógł rozpocząć się w październiku bądź listopadzie – a ten miesiąc różnicy to dodatkowe 4 tygodnie treningów.
Może zmieniła się ilość godzin treningowych, bo twoje życie rodzinne lub zawodowe tego wymagało?

Jeśli macie ochotę pobawić się w analizę która da wam pewien punkt odniesienia to najlepiej cofnąć się o rok, a nie tylko do dnia startu. Gwarantuje wam, że nie jest tak źle jak by się mogło wydawać 🙂

Każdy start to dodatkowa porcja doświadczeń, która powinna wylądować w naszym sportowym plecaku. Czasem bywa lepiej, czasem bywa gorzej ….a  w tym wszystkim najważniejsza jest przecież dobra zabawa i ludzie którzy nas otaczają.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *